A csontsűrűség mérés alapja, hogy a csont az ásványianyag-tartalomtól függően elnyeli a röntgensugárzást. A csonton áthaladt, maradék sugárzás mennyiségét mérik. A mért eredményt összehasonlítják az azonos nemű fiatal ember csontjának átlag ásványianyag-tartalmával, ez adja meg a T-score értéket. Minél alacsonyabb a T-score, annál nagyobb a csonttörés kockázata. E mellett a Z-score értékét is kiszámítják, ami a hasonló korú személyek normális csontsűrűségéhez viszonyított aránynak felel meg.
A csuklót egy speciális röntgenberendezéssel vizsgálják. A két, különböző energiájú röntgensugárzás segítségével a test egészének sugárelnyeléséből kivonható a lágyrészeké, így kapjuk meg a csontokét. Az eljárás csekély sugárterheléssel jár, és a csontsűrűség kismértékű változásait is kimutatja.
A DEXA nem igényel különösebb előkészületet, de a fémeket (ékszerek, merevítős melltartó, piercingek) el kell távolítani a vizsgálat megkezdése előtt.
A vizsgálat teljesen fájdalommentes, számítógép számítja ki az adott csont ásványianyag-tartalmát, és ezt a leletben rögzíti. A vizsgálat után a beteg azonnal távozhat.
A DEXA alapvetően igen pontos vizsgálat, de egyes körülmények megzavarhatják a mérést. Ezek közé tartozik a csont korábbi törése, a fémtartalmú ékszerek. Csonttörés utáni állapotban a másik, ép oldalt kell mérni. A beültetett fémekről tájékoztatni kell a vizsgálatot végző személyzetet.
A röntgensugárzás miatt terhességben nem végezzük el a vizsgálatot, illetve nem ajánlott a gyomor-bélrendszerben röntgen- vagy CT-vizsgálatból származó kontrasztanyag maradt, továbbá, ha a beteg szervezetében sugárzó izotóp van.
Ezt a beteget kezelő szakorvos ítéli meg, de a csontritkulás mértékétől és az adott kezeléstől függ. Általában normális csontsűrűség esetén háromévente, mérsékelt csontritkulás esetén kétévente, súlyos esetekben, a terápia eredményének követésére évente érdemes ismételni a vizsgálatot.
Nálunk nem szükséges, hiszen magán finanszírozásban beutaló nélkül is elvégezhető a vizsgálat.
Bejelentkezés: +36 20 421 9671